HTML: Heading tag

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #642 από johnmadas
HTML: Heading tag δημιουργήθηκε από johnmadas
HTML: Heading tag



Πηγή: supremohosting.com
Οι heading ετικέτες, είναι ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος για να κατηγοριοποιήσουμε το περιεχόμενο της ιστοσελίδας μας. Αυτό βοηθά τους επισκέπτες μας να κατανοήσουν ποια σημεία είναι περισσότερο σημαντικά από κάποια άλλα. Οι heading ετικέτες λοιπόν, χρησιμοποιούνται ως επικεφαλίδες για την ιστοσελίδα μας.

Θα διαγράψω λοιπόν όλο το περιεχόμενο από το προηγούμενο βοήθημα και θα επικολλήσω τρεις παραγράφους με τρεις heading ετικέτες, πάνω από την κάθε παράγραφο.

Όπως βλέπουμε, έχουμε τοποθετήσει μία h1 ετικέτα και από κάτω την πρώτη παράγραφο, ενώ παρακάτω μία h2 ετικέτα και την παράγραφο και τέλος μία h3 ετικέτα και την παράγραφο από κάτω. Αν αποθηκεύσω το έγγραφο και κάνω ανανέωση τον περιηγητή μου, η ιστοσελίδα θα εμφανίζεται έτσι.

Βέβαια, μπορεί να θέλω να έχω διαφορετική ιεραρχία. Για παράδειγμα, μπορεί να θέλω να έχω μία h1 ετικέτα από πάνω για επικεφαλίδα και μία h2 ετικέτα από κάτω για υποκεφαλίδα και έπειτα να ξεκινά το περιεχόμενο μου.
Έτσι λοιπόν, καταφέρνουμε να έχουμε σωστή ιεράρχηση και δομή στο έγγραφο μας.

MaDTeCH
Forum τεχνολογίας - Κατασκευή ιστοσελίδων - Web Services - Web Design - Αναβαθμίσεις - Service H/Y & Δικτύων.
Supported by www.madtech.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα

Τζάκια Μαντάς Νέα στο Twitter

Twitter response: "Could not authenticate you."