Κατασκευή eshop – Επιλογή πλατφόρμας ecommerce;

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #499 από johnmadas
Κατασκευή eshop – Επιλογή πλατφόρμας ecommerce;



Πηγή: ifeed.gr
Σε αυτό το εκπαιδευτικό βίντεο, θα σας παρουσιάσω τις 4 πιο γνωστές πλατφόρμες για eshop. Πριν συνεχίσω, θέλω να τονίσω ότι η παρακάτω σύγκριση είναι καθαρά προσωπική και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν πραγματοποίησα development πάνω σε αυτές, αλλά απλά έστησα templates και plugins.


Magento
Το Magento είναι ίσως η πιο διάσημη ανοιχτού κώδικα πλατφόρμα για ηλεκτρονικά κατασταστήματα.
Είναι ανοιχτού κώδικα και δωρεάν, αλλά έχει και άλλες εκδόσεις, οι οποίες είναι πανάκριβες κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα για τις απαιτήσεις των περισσότερων ελληνικών καταστημάτων.
Έχει εξαιρετικά μεγάλη γκάμα από templates και plugins. Ίσως τη μεγαλύτερη από τις υπόλοιπες πλατφόρμες.
Το backend του είναι σχετικά απλό και έχει αρκετά πράγματα προεγκατεστημένα.
Εάν θελήσετε να μάθετε πώς να κατασκευάσετε ένα template, τότε θα χρειαστεί να έχετε περισσότερες γνώσεις, μιας και το magento είναι φτιαγμένο πάνω στο zend framework.
Το σύστημα αναβάθμισης του είναι πολύπλοκο και δύσχρηστο σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.
Χρειάζεται vps ή dedicated server για να είναι γρήγορο, οπότε το κόστος συντήρησης του είναι απαγορευτικό.

Prestashop
Το Prestashop είναι και αυτό μία αρκετά διάσημη ανοιχτού κώδικα πλατφόρμα παγκοσμίως και έχει αρχίσει να γίνεται ιδιαίτερα γνωστή και στην Ελλάδα το τελευταίο διάστημα. Το prestashop:
Είναι αρκετά γρήγορο και μπορεί να τρέξει άνετα σε πακέτα shared hosting
Η δημιουργία templates είναι σχετικά εύκολη, μιας και γίνεται χρήση της smarty engine
Είναι εύκολο στις αναβαθμίσεις
Έχει αρκετά templates και plugins
Η κοινότητα του είναι οργανωμένη και μεγάλη, αλλά όχι τόσο όσο του Magento
To Back End θα έλεγα ότι είναι πολύπλοκο ή τουλάχιστον χρειάζεται κάποιο χρόνο προκειμένου να το συνηθίσετε σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.

Virtuemart
Το virtuemart είναι και αυτό μία ακόμη πλατφόρμα ανοιχτού κώδικα και από τις πιο διάσημες στην Ελλάδα, λόγω της εκτεταμένης χρήσης του Joomla. Το virtuemart :
Είναι ικανοποιητικό από ταχύτητα
Έχει το ίδιο σύστημα δημιουργίας templates όπως με το joomla.
Η αναβάθμιση γίνεται εύκολα
Το backend του χρησιμοποιεί την ίδια λογική όπως το joomla.
Χρειάζεται το joomla για να λειτουργήσει
Προσωπικά προτιμώ stand alone πλατφόρμες e commerce.

OpenCart
Το OpenCart είναι για εμένα αυτή τη στιγμή η καλύτερη πλατφόρμα για eshop και είναι και αυτή ανοιχτού κώδικα.
Είναι αρκετά γρήγορο.
Είναι εύκολο να δημιουργήσει κάποιος templates.
Η αναβάθμιση είναι σχετικά εύκολη.
Το backend του είναι το πιο εύκολο που έχω συναντήσει στη ζωή μου και έχει αρκετά καλές προσθήκες που έρχονται έτοιμες με την εγκατάσταση.
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερα ειδικές γνώσεις για να κάνετε τροποποιήσεις, πέρα από τα βασικά.
Το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι δεν υπάρχει επαρκής μετάφραση για την ελληνική γλώσσα.

MaDTeCH
Forum τεχνολογίας - Κατασκευή ιστοσελίδων - Web Services - Web Design - Αναβαθμίσεις - Service H/Y & Δικτύων.
Supported by www.madtech.gr
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by johnmadas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα

Τζάκια Μαντάς Νέα στο Twitter

Twitter response: "Could not authenticate you."